قوانین بخش تبلیغات فیلم فجر ثبات ندارد/ عکاسی ۴ اثر جشنواره

امیرحسین شجاعی

امیرحسین شجاعی طراح پوستر و عکاس سینما بیان کرد در این دوره از جشنواره تنها پوستر یک فیلم را طراحی کرده ولی به عنوان عکاس در چهار پروژه حضور داشته است.


امیرحسین شجاعی عکاس و طراح پوستر سینمایی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر فقط طراحی پوستر یک اثر سینمایی به نام «اتاق تاریک» به کارگردانی روح الله حجازی را برعهده دارم. در این پروژه ایده آل ما برای طراحی پوستر این بود که طرح مورد نظر چکیده ای از کل فیلم باشد و حس و حال مناسبی برای جذب مخاطب داشته باشد.

وی با اشاره به پوسترهایی که پیش از این طراحی کرده بود، توضیح داد: معمولا در فیلم هایی که به عنوان عکاس حضور دارم اگر فکر کنم که می توانم پوستر جالبی برای آن طراحی کنم به عنوان طراح پوستر نیز حضور خواهم داشت. من خود را طراح پوستر حرفه ای نمی دانم که پوستر هر فیلمی را که به من سفارش دهند بلکه فکر می کنم از ابتدا باید با یک فیلم همراه باشم تا بتوانم پوستر آن فیلم را طراحی کنم.

  • طراح پوستر فیلم «ابد و یک روز» با اشاره به برخورد برخی از رسانه ها با مقوله نقد پوسترهای سینمایی بیان کرد: برخی از رسانه ها تا شباهتی بین پوستر یک فیلم ایرانی و یک فیلم خارجی می بینند بدون کسب اطلاع و یا مصاحبه با طراح پوستر خبرهایی مبنی بر کپی بودن آن اثر منتشر می کنند، این در حالی است که به راحتی می توان از طراح مورد نظر پرسید.
  • وی در ادامه بیان کرد: طی چند سال گذشته نزدیک به ۱۰ پوستر برای فیلم های مختلف طراحی کردم اما هیچ گاه در جشنواره فیلم فجر حضور پیدا نکردم چرا که قوانین بخش پوستر متفاوت و عجیب است و هر دوره با تغییراتی همراه است و هر زمان که خواستم در جشنواره حضور داشته باشم به نحوی پوسترهایی که طراحی کرده بودم با قوانین جشنواره مغایرت داشت.

این هنرمند تاکید کرد: در این دوره نیز عکاسی چهار فیلم را برعهده داشتم که باز هم به دلیل تغییر قوانین نتوانستم در بخش عکس حضور داشته باشم. در سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر فیلم هایی که سال گذشته اکران شدند می توانند در جشنواره شرکت کنند، این درحالی است که من سال گذشته توانستم سیمرغ عکس را برای فیلم «رگ خواب» بدست آورم فیلمی که در سال جاری اکران شد.

وی توضیح داد: با چنین قوانینی می توان گفت در این دوره از جشنواره قرار است عکس فیلم هایی داوری شود که سی و پنجمین جشنواره ملی فیلم فجر آن فیلم ها را مناسب حضور در جشنواره ندانست.

شجاعی در پایان با اشاره به فیلم هایی که در این دوره از جشنواره عکاسی کرده است، گفت: فیلم های «اتاق تاریک» به کارگردانی روح الله حجازی، «شعله ور» به کارگردانی حمید نعمت الله، «عرق سرد» به کارگردانی سهیل بیرقی و «مغزهای کوچک زنگ زده» به کارگردانی هومن سیدی را در این دوره از جشنواره ملی فیلم فجر عکاسی کرده ام.

https://www.mehrnews.com/news/4209136/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *