متراژ غرفه ها در سالن کودک نمایشگاه کتاب به روش سنتی مشخص شده است

برزو سریزدی

سریزدی در پاسخ به این که متراژ غرفه های سالن کودک نمایشگاه کتاب چطور مشخص شده گفت: نرم افزاری طراحی شده بود که 30 آیتم را تشخیص می داد اما عمل نکرد و ما به ناچار از روش سنتی بهره بردیم.

برزو سریزدی در گفتگو با خبرنگار مهر به تعداد ناشران شرکت کننده در بخش کودک و نوجوان سی و یکمین نمایشگاه کتاب تهران اشااره و بیان کرد: ما ۲۷۰ غرفه واگذار کرده ایم. بیش از ۵۶ ناشر هم جا مانده بودند که همه در یک فضای ۱۰۰ متری جمع شده و ۱۰۰۰ عنوان کتاب ارائه کرده اند.

او با اشاره به سالن کودک و نوجوان گفت: من از سال ۹۴ شروع می کنم که ۱۴ هزارمتر فضای غیرمفید و ۷۵۰۰ متر مفید داشتیم. این میزان در شهر آفتاب به ۱۲ هزار متر غیرمفید و ۶۵۰۰ متر مفید رسید. امسال، کمتر از ۱۱ هزار منتر فضای غیرمفیدمان بوده و هرجا که ممکن بوده را به ناشران اختصاص داده و به نزدیک به ۶ هزار متر فضای مید رسیده ایم. گرچه خودمان می دانیم که مثلا بالکن، استاندارد نیست اما چاره ای نداشتیم و دلمان می خواست ناشران بیشتری امکان حضور در نمایشگاه کتاب را داشته باشند.

  • سریزدی همچنین به چگونگی چیدمان غرفه ها اشاره و بیان کرد: امسال هم چون سال های پیش، چیدمان غرفه ها بر اساس حروف الفبا بوده؛ البته ۱۰ غرفه بزرگ از این قاعده مستثنی بوده اند. البته ما امسال، کار دیگری هم انجام دادیم و با خود گفتیم ۵ ناشر کودک و نوجوان هستند که بسیاری از مخاطبان به هوای آنها به نمایشگاه کتاب می آیند: افق، قدیانی، کانون پرورش فکری در بخش سنتی و هوپا و پرتقال هم که در سال های اخیر به جمع ناشران پرمخاطب پیوسته اند. در نتیجه هر کدام از این غرفه ها را در انتهای یکی از سالن ها جا دادیم البته کانون در صحن جا گرفته و این بخش، بهترین قسمت سالن کودک و نوجوان است چون با خوراکی فروشی ها فاصله زیادی ندارد.
  • مسئول کارگروه بخش کودک و نوجوان نمایشگاه کتاب در پاسخ به این که متراژ غرفه ها چطور مشخص شده گفت: امسال، نرم افزاری طراحی و در آن ۳۰ آیتم چون تعداد صفحاتف رنگی بودن، تالیف یا ترجمه و موارد دیگر مشخص شده بود اما این نرم افزار درست عمل نکرد به این معنی که متراژی که برای یک ناشر بزرگ با بیش از ۲۰۰ عنوان کتاب چاپ اول در نظر گرفته بود، برای مثال پنج متر بود و یک مساحت ۱۰۰ متری را به یک ناشر دیگر با چند عنوان کتاب اختصاص داده بود در حالی که آن ناشر، خودش غرفه ۱۲ متری خواسته بود و ما هم می دانستیم فضایی در همین حد و اندازه باید به او اختصاص دهیم.

سریزدی در ادامه بیان کرد: وقتی نرم افزار جواب نداد به سیستم سنتی متوسل شدیم وو اطلاعات خانه کتاب را اساس قرار دادیم؛ البته شناخت مان از ناشران هم بی تاثر نبود. البته منکر خطاهای خود نیستم. گرچه تلاش کردیم میزان شان را به حداقل برسانیم.

کد خبر 4287697

mehrnews.com/news/4287697

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *